خبر هایی از میراث سازمان فرهنگی کشور

روزنامه تهران امروز نوشت:

«
سیدفرهاد سجادی» به‌عنوان یکی دیگر از معاونان «روح الله احمد زاده کرمانی» رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری کشور هم استعفا داد تا به موازات خبر تخریب محوطه‌های باستانی، خبر استعفا وجابه‌جایی‌ها در سازمان میراث فرهنگی هم در صدر اخبار میراث فرهنگی کشور قرار بگیرد.

سجادی از جمله مدیرانی است که احمدزاده از استانداری فارس با خود آورده است. عزل و نصب ‌ها که در فرهنگ رسانه‌ای سازمان میراث فرهنگی به عزل واستعفا تغییر یافته و همچنین تخریب هر روز سایت‌های تاریخی، تصویری غم‌انگیز را از وضعیت میراث فرهنگی نشان می‌دهند. این تغییرات و تحولات که تاکنون 19 مورد آن به‌نام احمدزاده ثبت شده ، هرماه در سازمانی به‌وقوع می‌پیوندد که حوزه تحت مدیریت آن مدام با تهدیدهای مختلف روبه‌رو است. میراثی که تنها دلیلی است که در میان برنامه‌های فراموش شده، می‌تواند توریست‌های خارجی علاقه‌مند به تاریخ کهن ایران را به کشور بیاورد.

مرگ تدریجی یک رویا!

زمانی که بالاترین صندلی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به «اسفندیار رحیم مشایی» مرد پرماجرای دولت نهم ودهم رسید برنامه‌های حوزه میراث فرهنگی به سایه رفت تا اعتبارهای کلان صرف برگزاری همایش‌هایی شود که هرگز نتیجه آن برای کسی معلوم نشد. در این مدت بخش میراث فرهنگی آنقدر به‌سایه رفته است که حتی تغییر وتحولات در این سازمان هم به بخش گردشگری و سرمایه‌گذاری آن محدود شده است. به‌نظر می‌رسد که درچارت سازمانی هم بخش میراث فرهنگی پاک شده است. همایش‌ها هم قرار بود فرصتی باشد که درآن سرمایه‌گذاران مختلف را به سرمایه‌گذاری در مناطق گردشگری کشور تشویق کنند. همایش‌های پرهزینه‌ای که توسط «محمد شریف ملک‌زاده» برگزار شد. همانطور که امروز هیچ خبری از ملک‌‌زاده نیست؛ از آن همایش‌ها و آن همه سرمایه‌گذار که از کشور‌های مختلف در همایش‌ها شرکت می‌جستند، هم خبری نیست! در نهایت هم معلوم نشد چه تعداد قرارداد بسته شد و سرنوشت آنها به کجا رسید؟

اما سازمان میراث فرهنگی هر زمانی که با واکنش مطبوعات و افکارعمومی‌مبنی بر رها شدن بخش میراث فرهنگی مواجه می‌شد ، از اهمیت توسعه صنعت گردشگری سخن به میان می‌آورد که قرار است اقتصاد کشور را شکوفا کند. به نظر می‌آید که حوزه گردشگری یک حوزه سهل‌الوصول برای مدیرانی است که در چند سال اخیر روی بلندترین صندلی سازمان میراث فرهنگی تکیه کردند. آوردن 300 میلیون گردشگر چینی یکی از آرزوهای حامد دهقانان بود. رویایی که با امضای استعفای دهقانان رنگ حقیقت نگرفت تا فقط 25 درصد از گردشگران چینی سهم بازار گردشگری ایران شوند.

این درحالی که در سایه این رفت و آمدهای پرماجرا در سازمان میراث فرهنگی آخرین داشته‌هایی که می‌تواند همین تعداد اندک توریست خارجی را هم در کشور نگه‌دارد از بین می‌رود بدون اینکه هیچ نگرانی‌ای از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری دیده شود.

عزل ونصب یا عزل واستعفا!

احمد زاده روزی که بر صندلی ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور تکیه زد شروع به عزل و نصب مدیران و معاونینی کرد که توسط «حمید بقایی» به سازمان آورده شده بودند. البته حمید بقایی خود رکورددار تغییر و تحولات مدیران ومعاونانی بود که زمان رحیم مشایی به سازمان آمده بودند. در دوران ریاست حمید بقایی بسیاری از مدیران و کارشناسان تخصصی این حوزه بیکار شدند.
احمدزاده کرمانی اما با مدیران و معاونان‌خود در استانداری فارس به تهران آمد. معاونان ومدیرانی که در بخش معاونت صنایع دستی، معاونت گردشگری، امور روابط عمومی‌و ریاست کاخ موزه‌های نیاوران و سعدآباد به کار مشغول شدند. هرچند تغییر وتحول از کنار آنها هم به سلامت نگذشت. پنج ماه از ریاست او نگذشته بود که زمزمه برکناری لاریجانی رئیس سازمان میراث فرهنگی شهر تهران بلند شد. موتور عزل و نصب آنقدر در دوره او گرم شد که تنها هفت‌ماه بعد از آن 18 مدیر ومعاون در سازمان میراث فرهنگی برکنار شدند. نخستین حکمی که احمدزاده یک‌ماه پس از ورود به این سازمان امضا کرد از آن حامد دهقانان بود که به‌عنوان مشاور عالی و سرپرست معاونت گردشگری این سازمان منصوب شد و چند روز بعد او را با حفظ سمت به‌عنوان نماینده تام‌الاختیار رئیس سازمان و سرپرست کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران معرفی کرد. در همین ماه پس از دستگیری آزاده اردکانی، مدیر پیشین موزه ملی ایران به دلیل ارتباط با جریان انحرافی، رئیس سازمان میراث فرهنگی «داریوش اکبرزاده» مسئول بخش کتیبه‌های موزه ملی را به‌عنوان سرپرست موزه ملی معرفی کرد. همچنین «محمد پروین» به‌عنوان سرپرست دفتر امور بین‌الملل این سازمان و اسفندیار حیدری‌پور با حفظ سمت در ریاست سازمان میراث فرهنگی استان اصفهان، به‌عنوان سرپرست معاونت صنایع‌دستی سازمان منصوب شد.
از سوی دیگر «علی اکبر کریمی»، مدیرکل حراست استانداری فارس که تا به حال هیچ سابقه ای در حوزه میراث فرهنگی نداشته به‌عنوان سرپرست جدید مجموعه‌های فرهنگی- تاریخی نیاوران و سعدآباد انتخاب شد. البته دولت او مستعجل بود و کرسی ریاست این مجموعه به او وفا نکرد.مدتی بعد «آرش لشکری» به‌جای او در کاخ سعدآباد نشست. تیرماه پایان ماجرا‌های احمد زاده و جابه‌جایی صندلی‌های ساختمان زنجان نبود. او در مردادماه «احمدزاده محسن طالع‌زاری» را به‌عنوان سرپرست اداره کل روابط‌عمومی، امور فرهنگی و اجتماعی و «علی‌اکبر کریمی» را به‌عنوان سرپرست مجموعه‌های فرهنگی و تاریخی نیاوران و سعدآباد منصوب کرد تا معلوم شود که صندلی ریاست این مجموعه قرارنیست به کسی وفا کند.
همچنین «سید فرهاد سجادی» نیز سرپرست معاونت سرمایه‌گذاری و طرح‌های سازمان میراث‌فرهنگی شد. سجادی پیش از آن معاون برنامه‌ریزی استانداری فارس بود که به‌همراه طالع زاری از استان فارس به تهران آمده است. احمدزاده تغییر وتحولات را که کلید زد اعتراض نمایندگان مجلس بلند شد. از جمله «علی مطهری» خواستار رونمایی مدرک تحصیلی او شد تا بداند که او چه مدرکی دارد که مدیران یک حوزه تخصصی را چنین باشتاب جابه‌جا می‌کند. سوالی که البته خللی در تصمیم آقای رئیس برای جابه‌جایی و عزل و نصب‌ها به‌وجود نیاورد! قصه جابه‌جایی‌های شهریورماه با انتخاب محمد جواد ادبی در سمت قائم‌مقام در امور بین‌الملل سازمان میراث‌فرهنگی و «ذوالفقار زمان» در جایگاه مشاور و مدیرکل حوزه ریاست سازمان میراث‌فرهنگی ادامه یافت. پیش از آن ذوالفقار زمان سرپرستی معاونت سیاسی امنیتی استانداری فارس را عهده‌دار بود.

اوایل آبان ماه نیز طی حکمی از سوی احمدزاده، «مرتضی شریفی» با مدرک کارشناسی ارشد عمران که قبلا مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری فارس و فرماندار کازرون و پاسارگاد بوده است به‌عنوان مدیر کل دفتر امور مراکز خدمات گردشگری انتخاب شد. به‌همراه او در احکامی جداگانه نیز «لادن جعفری‌تهرانی» که سرپرستی دفتر توسعه گردشگری را برعهده داشته به‌عنوان مدیر کل دفتر توسعه گردشگری ، بازاریابی و تبلیغات معرفی شد و «محمد حسین فرمهینی فراهانی» را در جایگاه مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران نشاند. از سوی دیگر، سرپرستی قربان عباسی در اداره کل میراث فرهنگی گلستان را به مدیرکلی این استان تبدیل کرد.

اما روز هشتم آذر ماه، حامد دهقانان از معاونت گردشگری استعفا داد. او بیشتر سمت‌ها را در سازمان میراث فرهنگی به امضای احمدزاده گرفت. برخی شنیده‌ها حاکی از آن است که او دوره سربازی خود را در کنار احمدزاده در استانداری فارس می‌گذرانده و همراه او به سازمان میراث فرهنگی رفت اما از آنجا که هنوز دوره سربازی خود را تمام نکرده بود، اجازه نداشت در سمت معاونت سازمان مدیریت کند بنابراین «سید فرهاد سجادی» با حفظ سمت در معاونت سرمایه گذاری، سرپرستی معاونت گردشگری را نیز برعهده گرفت تا تغییر وتحولات در حالی در سازمان میراث فرهنگی ادامه بیابد که احمدزاده این روزها سخت مشغول جابه‌جا کردن مدیرانی است که خود از شیراز به تهران آورده است.

اوایل آذر ماه معاون رئیس جمهور پس از چهارماه مدیر روابط عمومی خود را تغییر داد. مدیری که از شیراز به‌همراه خود آورده بود. مسعود شریفی با حفظ سمت در ریاست کاخ گلستان به‌عنوان سرپرست جدید اداره کل روابط عمومی به جای او نشست.

احمدزاده پیش از آنکه امضای این حکم خشک شود «محمدرضا رشید کردستانی» را روی صندلی سرپرستی معاونت صنایع دستی نشاند و جایگاه مدیرکلی توسعه منابع انسانی و پشتیبانی سازمان را به «نادر زینالی» واگذار کرد. همه کسانی که در مدت هشت‌ماه به‌وسیله احمدزاده جابه‌جا شدند با یک حکم یکسان روبه‌رو بودند:« «نظر به دانش، تعهد و تجربه جنابعالی، به موجب این ابلاغ به‌عنوان ... منصوب می‌شوید. توفیق روزافزون شما را در انجام وظایف محوله در راستای تحقق اهداف سازمان از خداوند منان خواهانم.» عزل و نصب‌های فراوان با یک متن یکسان افکارعمومی‌را به این نتیجه رسانده است که شاید احمدزاده یک متن یکسان را آماده کرده تا در صورت لزوم اسامی‌دم‌دست را جابه جا کند وهمچنان در صدر اخبار میراث فرهنگی نه به‌خاطر فعالیت‌های میراث فرهنگی که به‌خاطر جابه‌جایی مهره‌های خود قرار گیرد. جابه‌جایی‌ها در زمان احمد زاده یک تفاوت با جابه‌جایی‌ها درزمان بقایی و مشایی که به جریان انحرافی معروف هستند دارد. در زمان احمد زاده خبری مبنی برچگونگی رساندن خبر استعفا(عزل) یک مدیر به او در دست نیست. اما بسیاری از مدیران که در زمان بقایی جابه‌جا شدند یا هنوز از خواب پانشده بودند یا صبح در حالی که از منزل خارج می‌شدند خبر انتخاب جانشین آنها به گوششان می‌رسید.

احمد زاده در تازه ترین حرکت خود با استعفای «سیدفرهاد سجادی» معاون سرمایه‌گذاری و طرح‌ها و سرپرست معاونت گردشگری سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری موافقت کرد. مدیری که از او و حامد دهقانان دیگر مدیر مستعفی به عنوان یاران غار احمد‌زاده نام برده می‌شود. سازمان میراث فرهنگی و گردشگری علت استعفای سجادی را پایان ماموریت و بازگشت به دانشگاه اعلام کرده است. زمانی هم که «حامد دهقانان» استعفا داد، این سازمان دلیل استعفا را ادامه تحصیل او اعلام کرد تا این سوال پیش بیاید آیا احمدزاده هیچ اطلاعی که از گذشته و وضعیت شغلی - تحصیلی مدیران و معاونانی که از فارس با خود به ساختمان زنجان آورده است، ندارد. درمیان تخریب‌های هر روزه میراث فرهنگی و رکود صنعت گردشگری چه‌کسی پاسخگوی این همه هزینه است؟ 

/ 2 نظر / 6 بازدید
تالار گفتمان اویتـا

با سلام .. شما به تالار گفتمان اويتّا، انجمن ايرانيان دعوت شده ايد. با ثبت نام در اين تالار شما مي توانيد در بحث ها شرکت کرده و از مطالب سايت استفاده کنيد. تالار گفتمان اويتّا داراي بخش هاي شامل جديدترين اخبار سراسر دنيا، جديدترين مطالب علمي، بخش نرم افزار و سخت افزار و مطالب کامپيوتري، موبايل، دانلود جديد ترين کتاب ها و مجلات، ادبيات رمان و داستان کوتاه، سينما، موسيقي،ورزش،درس و دانشگاه،سلامت و پزشکي،مطالب طنز،آشپزي و خانواده و داراي بخش جداگانه جهت سرگرمي و دوستيابي مي باشد

تالار گفتمان اویتـا

با سلام .. شما به تالار گفتمان اويتّا، انجمن ايرانيان دعوت شده ايد. با ثبت نام در اين تالار شما مي توانيد در بحث ها شرکت کرده و از مطالب سايت استفاده کنيد. تالار گفتمان اويتّا داراي بخش هاي شامل جديدترين اخبار سراسر دنيا، جديدترين مطالب علمي، بخش نرم افزار و سخت افزار و مطالب کامپيوتري، موبايل، دانلود جديد ترين کتاب ها و مجلات، ادبيات رمان و داستان کوتاه، سينما، موسيقي،ورزش،درس و دانشگاه،سلامت و پزشکي،مطالب طنز،آشپزي و خانواده و داراي بخش جداگانه جهت سرگرمي و دوستيابي مي باشد