کودکان و محیط زیست

نجمن بازیها و ورزشهای کودکان تشکیل داد :

کمیته تخصصی گردشگری و محیط زیست کودکان

ایرن – حمیرا محب علی: کمیته تخصصی گردشگری کودکان و آشنایی با محیط زیست، به منظور آشنایی کودکان مقطع 4 تا 7 سال با گردشگری و محیط زیست در سازمان تربیت بدنی تشکیل شد. این کمیته زیر نظر انجمن بازیها و ورزشهای کودکان فدراسیون ورزشهای همگانی سازمان تربیت بدنی فعالیت می کند.

مهدی آذربرزین، رییس انجمن بازیها و ورزشهای کودکان در گفت و گو با گزارشگر ایرن، هدف از تشکیل این کمیته را نهادینه کردن فرهنگ گردشگری و احترام به محیط زیست در کودکان در مقطع پیش دبستانی دانست و افزود: در حال حاضر در کشور، در زمینه آموزشهای گردشگری، سفر و آشنایی اصولی و علمی با طبیعت و محیط زیست خلا احساس می شود.

آذر برزین همچنین گفت: آموزش اصول توسعه پایدار به کودکان به زبان خودشان از اهداف دیگر این کمیته است.

وی افزود: متاسفانه در کشور فرهنگ سفر و گردشگری نهادینه نیست و این کمیته به صورت تخصصی تصمیم دارد تا برای نهادینه کردن این فرهنگ در کشور فعالیت های خود را آغاز کند.

وی اجرای این طرح را از مهدکودک ها و به صورت پایلوت از چند مهد کودک منتخب، عنوان کرد و گفت: برای آموزش کودکان و برنامه تورهای یک روزه آموزشی گردشگری برنامه ریزی هایی در دست اجرا است تا کودکان از نزدیک با فرهنگ سفر، گردشگری ، طبیعت وتاریخ در حد سن خود آشنا شوند.

رییس انجمن بازیها و ورزش کودکان از آموزشهای لازم برای مربیان در قالب کرگاههای تخصصی برای آموزش کودکان خبر داد.

وی افزود: این کمیته فعالیت خود را به صورت جدی آغاز کرده است که در آینده نزدیک در این خصوص اطلاع رسانی خواهد شد.

مهدی آذر برزین در خصوص آغاز به کار این کمیته گفت: در حال حاضر با شناسایی نیروهایی متخصص در زمینه گردشگری و آموزش اصول زیست محیطی به کودکان، اساسنامه این کار تدوین شده است که به زودی فعالیتهای این کمیته وارد مرحله اجرایی و اطلاع رسانی همگانی خواهد شد.

وی همچنین خاطر نشان کرد که در حال حاضر در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، فعالیت هایی اینچنین در حال انجام است و نهادینه کردن فرهنگ آشنایی با محیط زیست و شناخت جغرافیا، طبیعت و سفر، بخشی از آموزشهای اولیه کودکان پیش از ورود به مدرسه است.

وی همچنین گفت: اجرای این طرح فقط در مهدکودک ها انجام نمی شود، بلکه به مرور به صورت اطلاع رسانی و هماهنگی با سازمانهای دیگر، به شکل همگانی اجرا خواهد شد.

رییس انجمن بازیها و ورزشهای کودکان فدراسیون ورزشهای همگانی سازمان تربیت بدنی از اجرای این طرح در آینده نزدیک در تمامی استانهای کشور خبر داد و افزود: به زودی سرپرستان استانها نیز برای اجرای فعالیت های کمیته تخصصی گردشگری کودکان و آشنایی با محیط زیست انتخاب خواهند شد.

/ 0 نظر / 10 بازدید