جرای مدیریت زیست بومی در همه تالابهای کشور

ایلنا: معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی کشور از اجرای مدیریت زیست بومی در همه تالابهای کشور خبر داد.

به گزارش ایلنا، احمد علی کیخا در مراسم امضای سند توسعه پرو‍ژه حفاظت از تالاب‌ها با اشاره به وجود ۴۱ نوع تالاب در کشور و اهیمت کارکرد آن، گفت: مدیریت زیست بومی در طرح حفاظت از تالاب‌ها در قانون برنامه پنجم توسعه دیده شده است و این مدیریت در همه زیستگاه‌ها و تالابهای کشور اجرایی می‌شود.

وی از به کارگیری تجربیات این طرح در تهیه و تنظیم طرح‌های مدیریتی سایر تالاب‌های کشور خبر داد و گفت: ۱۵ میلیارد تومان اعتبار برای مدیریت تالابهای کشور از طرف جمهوری اسلامی ایران اختصاص یافته است.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست خاطر نشان کرد: برای مدیریت در همه عرصه‌های طبیعی نگرش جامعه نگری و مشارکت ذیبفعان لحاظ می‌شود.

همچنین در این مراسم نماینده سازمان ملل در ایران با اشاره به اهمیت تالاب‌ها گفت: نتایج اززیابی‌های هزاره اکوسیستم‌ها نشان می‌دهد خدمات تالاب‌ها برای بشر ۱۵ تریلیون دلار ارزش دارد.

گری لوییس به روند سریع تخریب تالاب‌ها در سطح جهان اشاره کرد و افزود: اگر تغییرات اقلیم در ایران ادامه پیدا کند، تالاب‌ها بیشتر تخریب و گونه‌ها تالابی هم کاهش پیدا می‌کنند.

نماینده سازمان ملل در ایران ادامه داد: نتایج مهمی از طرح حفاظت از تالاب‌ها در سطح ملی، محلی به دست آمده است و استراتژی ملی و برنامه عمل تالاب‌های ایران در جریان این پروژه حاصل شده است.

وی با بیان اینکه تدوین طرح‌های مدیریت جامع دریاچه ارومیه، تالابهای پریشان و شادگان افزود: میزان و نحوه درگیر کردن جوامع محلی قابل تقدیر است.

به گفته‌گری لویس تا زمانیکه کشاورزان و جوامع محلی ارتقا پیدا نکنند، حفاظت از تالاب‌ها امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: تجربه موفق این طرح در منطقه زاگرس نیز با همکاری دولت ایران اجرایی خواهد شد.

نماینده سازمان ملل در ایران ظرفیت سازی و تقویت جامعه زنان را در این پروژه خوب ارزیابی کرد و گفت: تجربیان ایران در این پروژه از طریق سازمان ملل به سایر کشور‌ها منعکس خواهد شد.

/ 0 نظر / 12 بازدید