شهرستان کوثر ( گیوی )

شهرستان کوثر ( گیوی ) 

تاریخچه:

 این شهر در سال 1273 با یک زلزله به کلی ویران می شود و همه کسانی که به مسجد دمیرچی پناه برده بـــوده اند می میرند آنهایی که زنده می مانند به بنادر انزلی و تعداد زیادی به بندر کراسنودسک روسیه می روند. در سال 1303 همزمان با میرزاکوچک خان جنگلی برای دفاع در محلی به نام دربند مشکول که در 24 کیلومتر جنوب گیوی است جمع می شوند و هنگ ا ول ارتش فرستاده رضاشاه را به همت عظمت خانم از بین می برند و سلاحشان را ضبط می کنند و هنگ دوم با استفاده از توپ و خراب کردن کوه روی سر آنها پیروز می شوند. در سال 1326 قحطی توام با وبا عده زیادی را می برد و در سال 1329 روسها به این منطقه می آیند و در جنگ جهانی دوم گندم در خلخال تمام می شود و چون همه مردم فقط برنج می خورده اند آن سال را دویی ایلی ( سال برنج ) می نامند. علل گسترش این شهر در سالهای قبل وجود راه هرو آباد و اردبیل بوده است . وقتی دکتر اقبال نخست وزیر به دعوت عیسی بهزادی وکیل پایه یک دادگستری به گیوی آمد همه شعار می دادند اول راه ، آخر راه ، ما راه می خواهیم و خلخال را از بن بست و بیراهی نجات دهید . بعد از آن راهی کشیدند و این راه موجب گسترش این شهر شداولین دبستان این شهر به نام دبستان حافظ در سال 1319 و اولین دبیرستان آن به نام بوعلی سینا در سال 1331 تاسیس شده است   

وضعیت جغرافیایی و محیطی

شهرستان کوثر با مرکزیت شهر گیوی و وسعت تقریبی 1245 کیلومترمربع، حدود 1500 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این شهرستان، از شمال با شهرستان اردبیل، از شرق با شهرستان خلخال، از غرب و جنوب با شهرستانهای نیر و میانه همسایه است. این شهرستان در 48درجه و 29 دقیقه طول جغرافیائی در فاصلۀ 85 کیلومتری اردبیل و حدود 30 کیلومتری خلخال قرار دارد. پوشش گیاهی آن به صورت استپی بوده و در ارتفاعات به صورت مراتع قابل استفاده دامداران است . گیوی از نظر فیزیکی در دامنه کوه از ناب ( ازنو ) در یک دره با شیب نسبتاً زیاد قرار دارد. در بالای دره در شمال شهر جاده خلخال – اردبیل و در پایین و در جنوب شهر رودخانه گیوی چایی و باغات قرار دارند شیب کلی آن از شمال به جنوب بوده و کوههای چوپان گدوگی در غرب و سنج روپیر در شرق و گوی یال در شمال آن قرار دارند و عوارض آن یکنواخت نیست .

 وضعیت اقلیمی

این شهرستان در فاصله 85 کیلومتری جنوب اردبیل مابین شهرستان اردبیل و خلخال قرار داشته و کوههای باغرو و گیل داغ آن را احاطه کرده است. شهرستان گیوی دارای آب و هوای معتدل کوهستانی سرد در زمستان و خنک و مطبوع در سایر فصول سال است. رودهای مهم آن سنگورچای، آریاچای و گیوی چای است.

 جمعیت و جوامع

 شهرستان کوثر دارای 34000 نفر جمعیت می باشد. مرکز این شهرستان با بافت خاص تراسی-پلکانی شکل گرفته است. بخش سنجبد، در سال 1375 با نام کوثر با مرکزیت گیوی به شهرستان مستقل تبدیل شد. تاریخچۀ تاسیس نخستین بخشداری این شهرستان، به سال 1332 و شهرداری به سال 1336 باز می گردد. شهرستان کوثر، مشتمل بر دو بخش و 4 دهستان و 121 روستاست، که 18 روستای آن خالی از سکنه بوده و در مجموع از نقاط کم تراکم استان محسوب شده و روستاهای آن از پراکندگی بسیار زیادی برخوردار هستند.

 فعالیتهای عمده اقتصادی

کشاورزی، باغبانی، دامداری و صنایع دستی از عمده ترین فعالیت اقتصادی این شهرستان می باشد. عمده ترین محصولات سردرختی این منطقه را، میوه هایی چون سیب، به، توت، گیلاس، آلبالو، زردآلو، گردو، بادام و انگور تشکیل می دهند.

تاسیسات و تجهیزات زیربنائی

دارای جاده آسفالته از مرکز استان تا شهرستان می باشد. بین شهرستانهای خاخال، اردبیل و میانه واقع شده و بوسیله جاده آسفالت به اردبیل و خلخال وصل می شود دارای آب و برق ، گاز و تلفن می باشد.

 صنایع دستی :

فرش، گلیم، پارچه های شال پشمی از صنایع دستی مشهور این شهرستان می باشند.

 

/ 0 نظر / 28 بازدید