صلیب شکسته یا گردونه ی مهر ... ؟

علامتی را که در زیر شما می بینید ، چون اخرین بار توسط هیتلر در المان بر روی پچمها استفاده شد و هیتلر خود را ضد صلیب می دانست همه اروپائیان این علامت را صلیب شکسته می دانستند،
هیتلر با تحقیق در رفتار و آداب و روسم اریایی ها در تاریخ خیلی مسائل را از انها اقتباس نمود. از آن جمله به غیر از علامت خورشید در وسط پرچم می توان به علامت سلام آریایی که به سلام خورشید موسوم است اشاره کرد. هیتلر علامت سلام نظامی و غیر نظامی را که با جمله معروف ( های هیتلر ) در بین طرفداران خود جا انداخته بود به این شکل بود که دست چپ بالا برده می شد و کف دست به نشانه خورشید و روشنایی مقابل شخص مقابل قرار می گیرفت و برای شادی و سلامتی هیتلر سلام می فرستاند. اریایی ها نیز به این شکل به یکدیگر سلام می کردند و دست چپ را که از قبل بر امده است را بالا می بردند و کف دست را به معنای مهر ورزی و سلامتی ( بر گرفته شده از خواص خورشید ) که گرمی خورشید و مهر آن به زمین به سمت شخص مقابل می گرفتند و بر او سلام می دادند. تنها فرقش این بود که های هیتلر نمی گفتند.
تصاویر سفالهای که در پایین می بینید همگی کشف شده در خوزستان و تپه ای ( سیلیک ) در کاشان که همگی نقش گردونه مهر را دارند ومتعلق به 3 تا 4 هزار سال پیش هستند.
صلیب یا چلیپای شکسته یک نشانه آریایی است . در ایران و هند پیشینه دارد و به احتمال بسیار قوی از ایران بر اثر ارتباط و رفت و آمد های سیاسی، اقتصادی و نظامی دوران باستان به یونان رفته است .
چلیپا نخستین بار در حدود خوزستان یافت شد و مربوط به پنج هزار (5000) سال پیش از میلاد می‌باشدو به این ترتیب پیشینه تاریخی آن در ایران به احتمال ، بسی کمتر از سابقه آن نزد آریاییان هند است و هرتسفلد آن را ”گردونه خورشید“ نامیده است .


 

به زودی مقاله ای جامع تر در این زمینه منتشر خواهد شد ... علی یارمهدی 

/ 1 نظر / 21 بازدید
گروه معماران آرل

برای تبادل لینک مطمئن و قابل قبول از طرف گوگل با گروه معماران آرل به آدرس http://link.arel.ir مراجعه و لینک خود راثبت کنید. با تشکر.گروه معماران آرل