در مورد شهر آلاشت ... !

مکان های اقامتی آلاشت:

هر گردشگری قبل از سفر به فکر آن است که پس از رسیدن به مقصد در کجا اقامت کند و چگونه استراحت نماید واز اوقات خود به بهترین نحوی بهره جوید،اگرکسی که به قصد گردشگری راهی سفرگشته پس ازرسیدن به مقصد سرگشته ی مکانی برای آرمیدن و استراحت باشد جز خستگی سفر ودلزدگی از این سفر نتیجه ای برایش  دربر نخواهد داشت.بنابراین یکی از مهمترین ارکان جذب گردشگر در هر منطقه گردشگری مکان های اقامتی می باشد.

الف) هتل:هتل آلاشت که اکنون چند سالی است که پس از ویرانی و مخروبه شدن بوسیله ی شهرداری در حال طرح ریزی برای بازسازی می باشد در سال های قبل از انقلاب برای تشریفات خاص و استفاده کوتاه مدت یک روزه برای اقامت محمدرضا شاه پهلوی ساخته شد و در کنار مرکز انتظامی آلاشت قرار داشت .درمقابل این هتل که با نمای سنگ های تیره رنگ ساخته شده است محل فرود هلیکوپتر شاه قرار داشت که هنوز هم محل آن که بتون آرمه شده بود مشخص است .این هتل با حیاط و محوطه ای زیبا با طرح ونقشه ای مناسب بنا شده بود که هنوز هم با گذشت سالیان دراز و بدون حفاظت  و درزیر برف و باران های فراوان تقریبا شالوده ای استوار دارد وبا کمی مرمت می توان به عنوان محل اقامت گردشگران از آن استفاده های فراوانی برد و با تاریخچه ای که دارد می توان آن را به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری در آلاشت نامید.

ب) سوئیت های شهرداری:    سوئیت های شهرداری آلاشت که به مساحت های 50 و75 متری ساخته شده اند و دارای امکانات رفاهی کامل می باشند بوسیله شهرداری آلاشت برای هدف جذب گردشگر ساخته شده اند وظاهر بسیار زیبایی دارند ولی تعداد آنها محدود است وحدود 6سوئیت می باشد که در فصولی که تراکم گردشگر می باشد بایستی از قبل آنها را رزرو نمود.

ج)  سویت های خصوصی:     سوئیت های خصوصی یا خانه های شخصی  ،ویلاهایی که پذیرای گردشگران در آلاشت می باشند روز به روز در حال افزایش هستند و تا چند سال قبل که درالاشت اجاره دادن خانه به مهمان های چند روزه عمل ناپسندی محسوب می شد وعمدتا به صورت رایگان انجام می شد اکنون به صورت شغلی  درآمد زا تبدیل وعده ی زیادی را مجاب کرده است که با تغییراتی اندک و اضافه نمودن امکاناتی همچون حمام و سرویس های بهداشتی مناسب در مساکن شخصی خود آنها را برای اجاره دادن به گردشگران آماده کنند.البته تعداد زیادی از اهالی شهر نیز دست به ساختن آپارتمان های کوچک و سوئیت های مخصوص گردشگران زده اند که با اجاره های پایین تر گردشگران را به خود جلب نموده اند.

د)اقامتگاه های سازمانی:     در شهرآلاشت بوسیله برخی ارگان های دولتی محل هایی رایرای سکونت تفریحی کارکنان خود اختصاص داده اند که بیشتردر فصولی مانند بهار و تابستان در اختیار آنها قرار می گیرد که عبارتند از:

1)مرکز اقامتی اداره جهاد کشاورزی:  

  این مرکزکه در کنار کتابخانه عمومی شهر قرار دارد تشکیل شده است از زمینی تراس بندی شده به مساحت تقریبی 3000متر مربع که مختص به فضای سبز و درختکاری است که قبلا در اختیار مرکز ترویج کشاورزی آلاشت بوده است  ولی اکنون چند سالی است که به محل اقامت کارکنان ومسافرین وزارت جهاد کشاورزی  تبدیل شده است.و دارای ساختمانی زیبا با زیر بنای حدود 400متر مربع می باشد  که دارای چند سویت مجزا و مجهز است با امکانات مناسب و پارکینگ اختصاصی که در ایام سال در اختیار کارکنان این نهاد قرار می گیرد.

2) مرکز اقامتی اداره بهداشت و درمان:  

 این مرکز اقامتی  در ورودی الاشت در محله کاربار در نزدیکی مرکز نیروی انتظامی و پمپ بنزین آلاشت قرار داردوچشم امداز زیبایی از کوه و رو خانه و جنگل رتا در اختیار ساکنین خود قرار می دهد.  این بنا در گذشته مرکز درمانی شهر آلاشت بوده است  ولی پس از مشکلاتی که در محل ساخت این بنا از نظر شکست و رانش زمین اتفاق افتاده بود تخلیه شد و چند سالی بدون استفاده بود تا اینکه اداره بهداشت و درمان به بازسازی آن اقدام کرد و آن را به مرکزی اقامتی  وزیبا تبدیل نمود که دارای امکانات  رفاهی مناسب و پارکینگ اختصاصی می باشد که در ایام سال در اختیار کارکنان این اداره  قرار می گیرد.

3)مراکز اقامتی آموزش وپرورش:   

 در شهر آلاشت از گذشته و سالیان قبل مراکز آموزشی مختلفی مانند مدارس راهنمایی و دبیرستان و هنرستان فنی و حرفه ای مشغول به کار بوده اند کع با مهاجرت جمعیت و کاهش دانش آموزان اکثر آنها تعطیل شده اند  و برخی ازآنها بدون استفاده مانده اند ولی بعضی از آنها با هماهنگی مسئولین آموزش و پرورش در تابستانها در اختیار فرهنگیان متقاضی قرار می گیرد که جا دارد دیگر مراکز آموزش و پرورش در این شهر به شهرداری  الاشت تحویل و آنها را به صورتی شایسته به مکان های اقامتی توریستی تبدیل  ودر اختیار گردشگران قرار داد.

و) کمپ نوروزی  شهرداری آلاشت:      شهرداری آلاشت چند سالی است که به آماده سازی کمپی مناسب ودائمی برای  گردشگرانی که می خواهند از چادرهای مسافرتی برای اقامت خود استفاده کنند مبادرت نموده است و فضایی به متراژ 3000متر مربع را در نزدیکی فروشگاه بزرگ شهرداری که دارای امکانات اولیه نظیر سرویس بهداشتی وآب و زمین بازی کودکان است و در محیطی آرام و دور از مزاحمت رهگذران می باشد به این امر اختصاص داده است.در این کمپ محل هایی برای چادر زدن مشخص شده است که هر کدام به مساحت تقریبی 12 مترمربع و با ارتفاع 70سانتیمتر از سطح زمین برای محافظت گردشگران از رطوبت با جنس بتون ساخته شده است . در ضمن اطراف این محوطه نیز با  فنس های توری محصور شده است تا به اطراق کنندگان مخصوصا در ساعات شب گزندی ازسوی  حیوانات نرسد.

ه) مکان های عمومی  اقامت کوتاه مدت ( رایگان ) :

1) مسجدجامع : مسجد جامع الاشت با محوطه وفضای سبز بسیار زیبا و بزرگ که دارای سرویس ها ی بهداشتی نیز می باشد در نزدیک شهرداری قرار گرفته و  یکی از محل هایی است که با هماهنگی مسئولین آن  اکثر اوقات برای اقامت های کوتاه مدت مسافران وگردشگران مورد استفاده قرار می گیرد.

2)حسینیه ها:     شهر آلاشت دارای 3 حسینیه می باشد که به حسینیه پاهلونی خیل(مرکز)در کنار موزه مردم شناسی وانتهای جاده ی داخلی شهر و حسینیه گلک خیل(پایین ) و حسینیه امامزاده شاهنور در کوچه های داخلی شهر قرار دارد  و در صورت تقاضای مراجعه کنندگان با هماهنگی مسئولین مربوطه برای اقامت های کوتاه مدت گردشگران در اختیار آنها قرارمی گیرد.

 تاسیسات رفاهی، امنیتی،زیر بنایی:

1)شهرداری:

 شهرداری آلاشت که در سال 1352 ساخته شده است دریکی از بالاترین نقاط ارتفاعی شهر قرار دارد که چشم انداز تمام شهر را در اختیار دارد و ازساختمانی زیبا برخوردار است که دارای سالن ها و اتاق های فراوانی می باشد در کنار شهرداری سویت های زیبای اقامتی که توسط شهرداری ساخته شده است و به گردشگران اجاره داده می شود قرار دارد و سرویس های بهداشتی عمومی و سالن ورزشی شهرداری هم در این نقطه قرار دارد.شهرداری آلاشت در انجام وظایف خود به نظافت و رسیدگی به ساخت وساز شهر و نگهداری از تاسیات زیر بنایی شهر می پردازد و مهمترین نهاد برنامه ریزی و نظارت امر گردشگری در شهر میباشد . یکی از مشکلات شهرداری آلاشت ساخت وسازهایی است که به صورتی روز افزون در حال افزایش است و شهرداری  از این امر به علت صدمه زدن به بافت سنتی و زیبای گردشگری آلاشت بسیار نگران است و در تلاش می باشد که تا جایی که امکان دارد از شکل وبافت تاریخی و سنتی کم نظیر آلاشت محافظت نماید .

 

2)پمپ بنزین:

پمپ بنزین آلاشت با دارا بودن پمپ های بنزین ،گازوییل و نفت سفید در ابتدای ورود به شهر آلاشت در کنار مرکز نیروی انتظامی و ساختمان هتل سابق و اداره هواشناسی قرار دارد که همیشه خلوت می باشد ونیاز به منتظر بودن و در صف ایستادن ندارد وخیال صاحبان وسایل نقلیه را برای سوختگیری آسوده نموده است.

3)آتش نشانی:

آتش نشانی آلاشت که در کنارشهرداری و مسجد جامع شهر زیر نظر شهرداری قرار داردمجهز به ماشین های سبک وسنگین آتش نشانی وآمبولانس  می باشد که در صورت بروز حوادث مختلف در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

4)مرکز بهداشتی درمانی:

مرکز بهداشتی درمانی شهر آلاشت که دارای مطب پزشک عمومی، داروخانه ،اورژانس و امبولانس می باشد در منطقه ی مرکزی شهر قرار گرفته است و در تمام ساعات شبانه روز در اختیار مراجعه کنندگان است که بسیاری از خدمات رابرای اهالی که زیر پوشش بیمه های مختلف هستند ارائه می کند و گردشگران در صورت نیاز می توانند از امکانات این مرکز که زیر نظر اداره بهداشت  ودرمان سوادکوه می باشد استفاده کنند.

5)مرکز نیروی انتظامی:

یکی از مهمترین نیازهای مهم گردشگری تامین امنیت می باشد که مرکز نیروی انتظامی آلاشت با گشتهای پیاده و موتوری شبانه روزی خود در شهر آلاشت و روستاها ومکان های گردشگری اطراف امنیت بسیار خوبی را تامین کرده است. لازم به ذکر است در این شهر بندرت درگیری یا خلافی صورت می گیرد که نیاز به دخالت نیروی انتظامی باشد واین از فرهنگ مردم آلاشت تاثیر پذیرفته است و از نمودهای امنیتی که در شهر می توان برای مثال یاد کرد گردش مردم اعم از زنان ،دختران و مردان تا پاسی از شب به صورت قدم زدن و یا استفاده از جاذبه های طبیعی شهر است که با سکوت و آرامشی وصف ناپذیر مردم را به خود فرا می خواند و مردم  در آسایش کامل به گشت وگذار می پردازند.

6)فروشگاه  بزرگ شهرداری:      فروشگاه بزرگ شهرداری که در حدود 40 سال سابقه کار در آلاشت را دارد از یک سالن وسیع به مساحت 300متر مربع تشکیل شده است که تقریبا تمام نیازهای مراجعه کنندگان را از قبیل خوراک ومیوه ،مرغ و گوشت و پوشاک ولوازم خانگی ، مصالح  ولوازم ساختمانی  ، وسایل برقی و آبرسانی وغیره را دارا می باشد که اکثر اجناس با قیمت بسیار مناسبی عرضه می شود که مورد توجه مراجعه کنندگان قرار می گیرد . از دیگر کارهای این فروشگاه که زیر نظر شهرداری آلاشت کار می کند این است که هر گونه سفارشات اهالی را دریافت و با هزینه ای مناسب آن سفارشات را تهیه و به تقاضا کندگان تحویل می دهد.

7)سوپر مارکت ومغازه:      در شهر آلاشت به غیر ازفروشگاه بزرگ شهرداری حدود 10سوپر مارکت و مغازه خواربار فروشی و غیره وجود دارد که نیازهای روزمره مردم وگردشگران را تامین می کنند.

8)غذا خوری:     

شهرداری آلاشت در تلاش است برای  رفاه گردشگران  یک رستوران مرکزی را راه اندازی کند ولی به غیر از آن چند مرکز کوچک شخصی به راه افتاده است  مانند قهوه خانه های سنتی(سه  باب) و چلو کبابی (1 باب ) که به نظر بسیار کم می باشد وجای کار بسیاری دارد.

9)نانوایی:     

تقریبا تمام  خانه های شهر آلاشت از گذشته های دوردارای تنور بودند که اهالی برای خود به پخت نان  محلی مبادرت می کردند  که اکنون این کار خیلی کمتر صورت می گیرد . در عین حال  آلاشت دارای دو باب نانوایی بربری  می باشد که یکی از آنها در کنار فروشگاه بزرگ شهرداری  ودیگری در نزدیک کتابخانه شهر قرار دارد که به گفته مردم شهر نان هایی که توسط آنها تولید می شود کیفیت بسیار خوبی دارد که تا چندین روز قابل مصرف می باشد و حالت تازگی خود را حفظ میکند و به اعتقاد برخی از این مردم ای کیفیت بیشتر به دلیل آب مصرفی می باشد که در ارد وخمیر آن تاثیر مثبتی می گذارد.

 

 

10)حمام عمومی:      

شهر آلاشت از یک  حمام عمومی برخوردار است که در زیر نظر شهرداری به فعالیت خود ادامه می دهد .این حمام دارای دو باب عمومی مردانه  وزنانه می باشد و سه باب حمام خصوصی دارد که در اختیار مراجعه کنندگان قرار می گیرد و در میان کوچه های باریک زیبای آلاشت قرار دارد.

11)کتابخانه عمومی:      کتابخانه عمومی شهر آلاشت در زمینی به حدود2500متر مربع و زیر بنای 450 متر با داشتن چند هزار جلد کتاب وروزنامه ها و نشریات روز، از یک سالن مطالعه دارای امکانات مناسب وفضایی آرام برای مطالعه  برخوردار است  و محلی مناسبی برای دست یابی به اطلاعات مورد نیاز گردشگران و گذراندن اوقات  فراغت آنها می باشد.این کتابخانه که  سابقه تاسیس آن به دهه 1340 می رسد مراحل مختلفی را طی کرده است و در حدود 20سال قبل آلاشت از سه کتابخانه شهرداری ،کانون  بهزیستی و وزارت ارشاد برخوردار بود  که بعدا با هم ترکیب شدند و در مکان کتابخانه ارشاد یعنی در ساختمان فعلی موزه مردم شناسی ادغام شدند و سپس با تغییر کاربری کتابخانه ارشاد به ساختمان موزه مردم شناسی به محل فعلی که در گذشته  مدرسه ابتدایی شهر بوده است منتقل شده و با  دارا بودن سه کتابدار به ارائه خدمات به مراجعین مشغول می باشد.

12)مرکز سینوپتیک هواشناسی:

مرکزسینوپتیک هواشناسی آلاشت باساختمانی زیبا ودر زمینی که به شکل بسیار جالبی پوشیده از درخت وگل های زیبا و فضای سبز گشته است حدود 6 سال است که فعالیت می کند و یکی از امکانات پایه ای الاشت است که برای گردشگران در هر کجای ایران و هر لحظه از شبانه روز با دادن یک پیامک به شماره(1000305 ) یا ورود به سایت هواشناسی ایران وضعیت هوای آلاشت را اطلاع رسانی می کند.

  جاذبه های ورزشی:

امروزه ورزش بعنوان یکی از مهمترین و ارزشمندترین تفریحات انسان به شمار می رود ،که خیل عظیمی از گردشگران را نیز با هدف انجام ورزش های مختلف به نواحی خاصی که توان های بخصوصی در برخی ورزش ها دارند می کشاند.یکی از این مناطق پر جاذبه برای ورزشکاران گردشگر مناطق کوهستانی می باشد که مسیرهای خاصی برای پیاده روی و کوهنوردی دارند .شهر آلاشت با توان هابی فراوانی که در این زمینه دارد می تواند یکی از مناطق هدف گردشگری ورزشی نیز باشد.

کشتی و اسب سواری   

کشتی محلی این ورزش سنتی، زیبا از زمانهای دور در سوادکوه وآلاشت از جایگاه و اعتبار خاصی برخوردار بوده و جزء مهمترین ورزشهای این نا حیه به شمار می رود.در مناسبتهای مختلف، بویژه در جشنهای ۲۶ عید ماه(اوایل مرداد)، جوانان و ورزشکاران آلاشت وروستاها وشهرهای سوادکوه ومنطقه بندپی و بابل هنر خود را در میدان امامزاده حسن آلاشت وچند مکان دیگر به نمایش می‌گذارند و به برندگان نیز جوایزی مانند گاو و گوسفند تعلق می‌گیرد.ورزش اسب سواری از ورزش های آمیخته با زندگی مردم آلاشت است که هر ساله در کنار مسابقه کشتی در امامزاده حسن آلاشت برگزار می شود.در این روز اغلب جوانان به این مکان رفته و بعد از زیارت و خواندن نمازدر حرم،در بیرون بارگاه و در میدانی وسیع گردهم می آیند و پهلوانان هر دو منطقه (آلاشت و بند پی)با حرکات نمایشی خود در آن میدان مبارز می طلبند.در حال حاضر هم عده ی زیادی از جوانان نیز با اسب های زین کرده به امامزاده حسن می روند تا خاطره ی گذشته را به همان شکل و سنت قدیمی که برگزار می شد زنده نگاه دارند.بدین گونه که مردم منطقه وَلوپی(شامل آلاشت،لیند،گلیان،کارمزد،لله بند،چرات،سات روآر،سنگرج،لاکوم،سرین،لرزنه،و دهکده های لفور وحتی شهرهای پل سفید،شیرگاه و زیرآب)در یک طرف میدان و مردم منطقه بندپی و بابل در طرف دیگر میدان می نشینند و پهلوانان آنها با هم کشتی می گیرند.این کشتی در حال حاضر جنبه ی حیثیتی  دارد تا آنکه مسئله ای به نام جوایز در میان باشد.برای دیدن این مراسم عده یبسیار زیادی گردشگر و تماشاچی نیز به شهر آلاشت و بعد به محل مسابقه روی می آورند.

 

کوهنوردی و صخره نوردی:

با توجه به ارتفاعات بسیار زیاد و مناسب  آلاشت که از چشم اندازهای زیبایی برخوردارندو به غیر از کوه دارای غارهای تاریخی و چشمه های طبیعی فراوان می باشند گروه های کوهنوردی و کوهپیمایی زیادی از مسیر های کوهستانی آلاشت استفاده می کنند و به غیر از این صخره های بسیار مناسبی در آلاشت و اطراف آن وجود دارد که برای گروه های صخره نوردی به عنوان یک هدف می تواند مورد توجه قرار گیرد مانند صخره ی عظیم کِرچن درآلاشت و دیواره ی سنگی بسیار مرتفع در دو راهی آلاشت –سرین که در پای چاه عمیق آب آلاشت قرار دارد و هنوز به اندازه ی کافی برای جذب صخره نوردان وکوه پیمایان در این نقطه تبلیغات مناسبی انجام نشده است.

جنگل نوردی:

در اطراف آلاشت با توجه به بارش فراوان باران و هوای مناسب و خاک خوب جنگل هایی با درختان عظیم و کهن وجود دارد که در برخی از آنها جاده هایی نیز وجود دارد مانند جنگل های منطقه یبین آلاشت و لفور که از روستاهای سرین ولرزنه به جاده ی لفور می تواندست یافت و درون این جنگل ها هم اکنون در بعضی فصول با راهنما یان محلی مورد استفاده جنگل نوردان قرار می گیرد.

 

/ 6 نظر / 61 بازدید
فی باکس

آمار سايت خود را منفجر کنيد !!!! در گوگل و الکسا يک شبه بالا بياييد !!!! کاملا تضميني بر آمار تبليغ خود نظارت داشته باشيد با سيتم ضد تقلب بسيار قوي براي مشاهده پنل تبليغات کليک کنيد http://redup.ir/69863426470644914944.jpg براي مشاهده تعرفه تبليغات کليک کنيد http://redup.ir/91456336984018496647.jpg به کسي که 10.000 کليک استاندارد خريداري کنه 15 پلن نمايش بنر و 15 پلن نمايش لينک ويژه هديه ميگيرد.(بعد از خريداري به پشتيباني تيکت بزنيد)(هر پلن 1 هفته ميباشد) http://febux.ir براي اطلاعات بيشتر تماس بگيريد 09123221691 - febux@ymail.com - ashkan_saremi@yahoo.com

Milad

بشتابید بشتابید آیا میخواهید دوست جدید پیدا کنید؟ آیا از تنهایی بی وقفه خسته شده اید؟ سالم ترین چت روم ایرانیان چشم انتظار شماست. لیدا چت با امکانات فوق العاده از شما دعوت میکند. چت رومی کاملا سالم با نظارت 24 ساعته با امکانات فوق العاده فقط کافیه تو گوگل سرچ کنید لیداچت یا به آدرس زیر مرجعه کنید : www.lidachat.ir برای ارسال تبلیغات و معروف کردن سایت و وبلاگ خود با ایمیل زیر تماس بگیرید : Godoofwar123@gmail.com

teknocharge

سلام دوست خوبم. من داشتم تو ليست وبلاگ ها مي گشتم كه وبلاگ جالب شما رو ديدم و خيلي خوشم اومد. خيلي خوشحال مي شم با هم تبادل لينك كنيم.شما سايت منو با اسم "خريد شارژ ايرانسل" و آدرس http://www.teknocharge.com/ لينك كن و خبر بده تا منم بلينكمت.ممنووووووووووون.

بهزاد منفرد

چه پست خوبی بود به منم سر بزن اگر دوست داشتی تبادل لینک هم بکنیم

بهزاد منفرد

چه پست خوبی بود به منم سر بزن اگر دوست داشتی تبادل لینک هم بکنیم

مینا

سلام من دارم لیستی از وبلاگهای با کلاس و خوب را جمع آوری می کنم وبلاگ شما هم جز این وبلاگ ها است لطفا بیایید وبلاگتان را ثبت کنید منتظرم مینا