نمایشگاهی از فعالیت های میراث فرهنگی کشور

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، در این نمایشگاه پژوهشکده های ابنیه و بافت، حفاظت و مرمت، مردمشناسی، زبان و گویش، باستان شناسی، گردشگری و هنرهای سنتی اهم فعالیت های خود در ۱۵ سال اخیر را به نمایش گذاشته اند. 
ارایه پژوهش های صورت گرفته در حوزه گردشگری، تولید زنده برخی محصولات صنایع دستی، عرضه آخرین کتاب های منتشر شده در انتشارات پژوهشگاه میراث فرهنگی و نیز فعالیت های میراث فرهنگی برای آموزش کودکان از جمله غرفه های این نمایشگاه است. 
ادارات میراث فرهنگی استان ها نیز به همراه برخی پایگاه های جهانی نیز علاوه بر به نمایش گذاشتن ماکت هایی از بناهای شاخص تاریخی هر استان، تابلوهایی برای آشنایی بازدیدکنندگان با روند مرمت و احیای بناهای تاریخی و پلان های هر کدام در غرفه های خود نصب کرده اند. 
در کنار این نمایشگاه، نشست تخصصی «دیروز، امروز، فردا» در حوزه میراث فرهنگی در تالار حافظیه مجموعه سعدآباد برپا شد که بسیاری از صاحب نظران و پژوهشگران بنام حوزه میراث فرهنگی کشور در آن شرکت داشتند. 
دکتر «صادق ملک شهمیرزادی» از باستان‌شناسان و کاوشگران بنام در این نشست تخصصی با مرور روند شکل گیری باستان شناسی در ایران خاطر نشان کرد که فعالیت های باستان شناسی صورت گرفته در فاصله سال های ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ به سرپرستی باستان شناسان ایرانی و یا خارجی بوده است. 
وی با اشاره به فراز و فرودهای پیش روی میراث فرهنگی کشور در بعد از انقلاب خاطر نشان کرد که از سال ۱۳۸۴ به بعد اراده بخش های باستان شناسی به دانشگاهیان واگذار و فعالیت های این بخش بیشتر در حوزه نجات بخشی آثار متمرکز شد. 
ملک شهمیرزادی با اشاره به انتقال معاونت های سازمان میراث فرهنگی به شیراز و مرودشت و بازگشت آنها در دوره مدیریت پیشین این سازمان اظهار داشت: در دوره کنونی نیز تلاش شده است تا از نظر باستان شناسان حمایت شود. 
وی با بیان اینکه حدود ۳۰ دانشگاه رشته های مرتبط با باستان شناسی دارند و دانشجویان بسیاری در این رشته ها فارغ التحصیل می شوند، خواستار برنامه ریزی برای استفاده از توان فکری و ظرفیت های علمی دانشجویان در میراث فرهنگی کشور شد. 
این باستان شناس همچنین خطاب به رسانه ها پرسید: آیا زمان آن نرسیده که جای انتقاد که هم آسان و مخرب است، دوره نقد را شروع کنیم که مشکل و هم سازنده است. 
«محمدحسن محب‌علی» استاد ابنیه و بافت‌های تاریخی نیز در این نشست خواستار به کارگیری توان بخش خصوصی در صیانت از میراث فرهنگی کشور شد و تاکید کرد: هرچه بدنه کارشناسی سازمان میراث فرهنگی تقویت شود، به همان نسبت بخش خصوصی نیز تقویت خواهد شد. 
وی به تربیت دانشجویان کارآمد در رشته های باستان شناسی اشاره کرد و افزود: با تقویت بخش های پژوهشی می توان از توان این دانشجویان و فارغ التحصیلان بهره برد. 
دکتر «محمدمیرشکرایی» استاد مردم شناسی نیز با یادآوری اینکه علم مردم شناسی از رشته های جدید در حوزه میراث فرهنگی به شمار می رود، اظهار داشت: با وجود این تازگی، موضوع این علم قدیمی است و سابقه چند هزار ساله دارد. 
وی تاکید کرد: آغاز رشد این دانش در کشور از متخصصان خارجی شروع نشد بلکه با حضور اندیشمندانی در کشور شروع شد. 
وی افزود: برنامه ریزی دانش مردم شناسی به تعبیر ما و انسان شناسی به تعبیر کشورهای غربی موضوع اصلی هویت فرهنگی کشور است. 
میرشکرایی گفت برخی کشورهای منطقه هویت می خرند ما که این همه اسناد هویتی داریم باید برنامه ریزی داشته باشیم تا تمامی این دانش را مستند سازی کنیم. 

 

 

 

/ 0 نظر / 5 بازدید