همایش هنرساسانی‌شناسی

خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ‌گروه میرا‌ث‌فرهنگی ـ‌ همایش‌ یک‌روزه باستان‌شناسی و هنر ساسانیان با سخنرانی 9 باستان‌شناس و مورخ  برگزار شد. این درحالی بود که تندیس و نشان عزت‌الله نگهبان در حضور باستان‌شناسان پیشکسوت و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ به محمد یوسف کیانی اهدا شد.
 
 در آغاز همایش هنرساسانی‌شناسی،سید مهدی موسوی کوهپر رئیس هیات مدیره انجمن علمی باستان‌شناسی ایران و دبیر علمی همایش در اعلام کرد، با توجه به اینکه، در نشست‌های هیئت مدیره انجمن علمی باستان شناسان مقرر شده بود که سلسله‌ نشست‌های تخصصی در زمینه پژوهش‌های باستان‌شناسی برگزار شود. به همین‌منظور پیشنهاد برگزاری همایشی با تخصص باستان‌شناسی و هنر دوران ساسانی موافقت شد.
 
در این میان، خاتمی رئیس دانشکده ادبیات دانشگاه شهید بهشتی با استقبال از برگزاری نشست‌های تخصصی در حوزه باستان‌شناسی افزود: دانشکده ادبیات دانشگاه شهید بهشتی از هرگونه همایش‌های تخصصی در زمینه‌ی باستان‌شناسی و تاریخ استقبال می‌کند.
 
به‌گفته وی، حکومت ساسانیان یک حکومت مقتدر در طول زمانی قابل توجه است که توانست اقتدار و حاکمیت منسجمی را ایجاد کند.  بسیاری از آثار تمدنی ایران در دوران پیش از اسلام از دوره‌ی ساسانی یافت می‌شود. همچنین در دوره‌ی ساسانی معماری و ساخت بناها از کمیت و کیفیت متفاوتی برخوردار است که اهمیت این موضوع نیز قابل چشم‌پوشی نیست.
 
همچنین، میلاد وندائی، باستان‌شناس و ایده‌پرداز تندیس نگهبان، با اشاره به  مصائب باستان‌شناسی و مشکلات حزبی در جامعه امروز باستان‌شناسی به دخالت‌های دولت و روند پسرفت باستان‌شناسی تاکید کرد.
 
  مهدی رهبر از باستان‌شناسان پیشکسوت نیز به «کشف یک برج خاموشی دوره ساسانی در بندیان و ملاحظاتی در باره دخمه‌گذاری در آئین زرتشت» و ناصر نوروززاده چگینی به «کاوشها و پژوهش‌های قلعه یزدگرد» پرداختند.
 
در پایان این همایش تندیس و نشان دکتر عزت‌الله نگهبان به همراه نیم‌سکه‌ی بهار آزادی از سوی انجمن علمی باستان‌شناسی ایران به پسر ارشد  محمد یوسف کیانی استاد  باستان‌شناسی دوره‌ی اسلامی اهدا شد و در ادامه از جشن‌نامه‌ی استاد محمدیوسف کیانی که دکتر محمدابراهیم زارعی آن را تدوین کرده بود رونمایی شد.
 
گفته می‌شود، محمدیوسف کیانی به دلیل کسالت نتوانست در این همایش حضور پیدا کند.
/ 0 نظر / 17 بازدید