بهسازی نماهای تهران - لایحه

خبرگزاری میراث فرهگی ـ گروه شهری ـ علیرضا جاوید با اشاره به اینکه هیچ‌گاه ضوابط و معیارهای مشخصی برای نمای ساختمان‌ها وجود نداشته است، افزود: برای اولین بار در سال 91 کمیته تخصصی نما و منظر شهری برای رسیدگی به این موضوع تشکیل شد .
 
به گفته او این کمیته متشکل از استادان دانشگاهی و متخصصان شهرسازی بود که ضوابط راهبردی را برای نما و منظر شهری تدوین کردند و در قالب لایحه‌ای توسط معاونت حقوقی و امور مجلس شهرداری تهران به شورای شهر تهران ارسال شده است .
 
معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران اضافه کرد:در این ضوابط ، تجربیات سال‌های گذشته در زمینه نمای ساختمان‌های تجاری، مسکونی و اداری و کاربری‌های مختلف و همچنین تجارب علمی و تحقیقاتی و شاخص‌های مهم در نمای ساختمان‌ها و مصالح مورد نیاز برای آن در نظر گرفته شده است .
 
به اعتقاد جاوید، این شاخص‌ها به صورت چک لیستی و با در نظر گرفتن بایدها و نبایدها تهیه شده است که اولین گام در زمینه تهیه ضوابطی مشخص برای نمای ساختمان‌ها در سطح شهری است .
 
معاون شهردار تهران معتقد است این لایحه بعد از بررسی در شورای شهر و تصویب چارچوب آن در سال جاری ملاک عمل قرار می‌گیرد و قطعا با اجرای آن به تدریح نقاط ضعف و قوت آن شناسایی شده و بهتر اجرا می‌شود .
 
به گفته او این ضوابط راهبردی توسط سازمان زیباسازی و فضای سبز در نماسازی و جداره سازی بزرگراه امام علی و محور دماوند-پیروزی در حال پیگیری برای اجراست و بعد از تصویب لایحه توسط شورا به صورت ضوابطی مشخص برای کل تهران اجرا خواهد شد.
/ 1 نظر / 11 بازدید
ahmdrvsh

سلام دوستم به تازگی یه وبلاگ رو استارت زدم و قراره سایتای معماری خارجی رو توش به فارسی ترجمه کنم. خیلی دوس داشتم که دوستای قوی وبلاگ نویسم بیان یه سری بزنن و نظرشونو بگن تا تلاشام نتیجه بده. مچکرم. http://archipost.persianblog.ir